Współczesna sztuka aranżowania stołów to spore wyzwanie dla osób podejmujących się jej. Jest tak wiele pięknych naczyń i akcesoriów do wyboru, że trudno zdecydować się tylko na jedne! Na szczęście dopuszczalna jest w tym zakresie wszelka kreatywność — jej wyrazem może być na przykład ułożenie nakryć pochodzących z różnych kolekcji zastawy obiadowej.
Talerz obiadowy inny niż pozostałe — dlaczego?
Zastawy stołowe to zazwyczaj wieloelementowe komplety talerzy obiadowych, głębokich i deserowych, utrzymanych w tym samym stylu i jednakowym kolorze. Można jednak pójść o krok dalej i w aranżacji pokusić się o zakup talerzy obiadowych innych niż reszta. Przykładowo — płaski czarny talerz obiadowy może fantastycznie współgrać z głębokim talerzem w białym kolorze i o złotych rantach lub w odcieniu pięknego szafiru. Takie łączenie kolorów, wzorów, a nawet kształtów talerzy w obrębie jednego nakrycia pozwala na zrealizowanie w pełni swojej koncepcji dotyczącej zróżnicowanej, ciekawej kolorystyki i stylu danego stołu.
Jak prawidłowo łączyć ze sobą talerze?
Talerze obiadowe są duże i płaskie, służą do serwowania drugich dań podczas większych obiadów. Nie muszą posiadać dużych rantów, chyba że Twoja koncepcja tego właśnie wymaga. Zazwyczaj, gdy łączy się różne style talerzy na jednym stole, należy od razu wiedzieć, czego oczekuje się po talerzach głębokich. Obiadowe talerze płaskie najlepiej prezentują się w połączeniu z płaskimi talerzami deserowymi, a także talerzami głębokimi przypominającymi miski — bez typowych rantów. Wybierając talerze do obiadu z rantami, warto skierować się ku zastawie, która je posiada, i w jej obrębie wybierać resztę zastawy. Talerze kwadratowe lub prostokątne najlepiej łączyć z deserowymi i głębokimi o tym samym kształcie. To znacząco ułatwi ich układanie na sobie na stole i sprawi, że będą kompatybilne.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze naczyń?
Jeśli masz ochotę zabawić się w dekoratora i zafundować swojej jadalni nietypowe zestawy obiadowe składające się z łączenia dwóch lub nawet trzech różnych kolekcji, wybierz sklep posiadający dobre zaopatrzenie. Kieruj się tam zasadą, aby wybierać talerze w miarę możliwości wykonane z tego samego materiału. Jeśli stawiasz na porcelanowe — niech każdy element zastawy będzie z porcelany, a jeśli z ceramiki — zadbaj o spójność w tym zakresie. To szczególnie ważne, gdy myjesz naczynia w zmywarce — nie wybieraj naczyń, z których część możesz myć w zmywarce, a część musisz umyć ręcznie, na przykład z uwagi na zdobione brzegi.