Osoby, które posiadają samochód, którego naprawy przewyższają jego koszt, powinny zdecydować się na złomowanie.
Na czym polega złomowanie auta?
Złomowanie samochodu jest bardzo przydatną opcją w chwili, gdy dalsze jego utrzymanie staje się już nieopłacalne. Wybierając odpowiedni punkt, warto jest upewnić się, że działa on legalnie i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia. Odwiedzając takie miejsce, powinniśmy mieć przy sobie przede wszystkim dowód osobisty oraz kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Samochód, który ma zostać poddany zezłomowaniu, musi posiadać numer VIN lub nadwozia.
Wszystko, o czym powinniśmy pamiętać, wybierając się do punktu złomowania samochodów.
Istotną sprawą jest, że oddając samochód do demontażu, unieważniony zostaje dowód rejestracyjny oraz tablice i karta pojazdu. Właściciel samochodu otrzymuje zaświadczenie, które potwierdza zezłomowanie pojazdu. Z tym zaświadczeniem były właściciel, musi udać się do wydziału komunikacji, aby złożyć wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu. Na wyrejestrowanie pojazdu były właściciel ma trzydzieści dni, dlatego nie trzeba się spieszyć. Godnym uwagi jest fakt, że wyrejestrowanie auta należy zgłosić również w ubezpieczalni, żeby nie została naliczona kolejna składka. Oprócz tego warto wiedzieć, że możemy otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres składki.
Jaką kwotę można otrzymać za demontaż auta?
W tym wypadku wszystko zależy od wagi naszego pojazdu, jednak zazwyczaj można liczyć na kwotę do 500zł. Cena ta jest odpowiednia tylko dla aut kompletnych, a jeśli samochód będzie posiadał masę mniejszą niż 90 % masy nowego auta, wtedy to punkt demontażu może pobrać opłatę, która może przewyższać 10 zł za każdy brakujący kilogram.
Przeczytaj więcej na eliterent.pl