Kuchnie w blokach to często prawdziwy koszmar. Często są one małe albo niewymiarowe, albo też zupełnie nie orientujemy się, jakby można było je zaaranżować w jakimś ciekawym stylu. Poniżej znajdzie się jednak kilka podpowiedzi, które pomogą nam osiągnąć sukces w aranżacji kuchni…
Krok pierwszy – wymiary kuchni
Stanowczo na początek trzeba sprawdzić, jak dokładnie prezentują się wymiary naszej kuchni w bloku i co równie istotne, jaki ma ona kształt. Co z tego bowiem, że jest całkiem spora, jak przypomina tramwaj? Zasadniczo zatem trzeba ją dobrze wymierzyć.
Do kuchni w blokach standardowo polecane są meble wykonywane na wymiar. Chodzi tu po prostu o wygodę – meble na wymiar siłą rzeczy będą dostosowane w pełni do naszej kuchni i wszystko się spokojnie zmieści.
Warto zwrócić uwagę tutaj na pewne rozwiązania, które pomogą nam optycznie powiększyć kuchnię. Otóż w przypadku tramwajów, szczególnie dobrze sprawdza się poziomy blat albo stolik na najkrótszej ścianie – ładne poszerza ona pomieszczenie.
Jeśli jednak preferujemy meble sklepowe, zawsze upewnijmy się, czy zawieszamy je na dobrej wysokości i czy całość jak ją już postawimy, będzie na pewno funkcjonalna.
Krok drugi – dobór odpowiedniego stylu
Przede wszystkim kuchnia zasadniczo nie powinna być utrzymana w innym stylu niż reszta mieszkania. Mogą pojawić się tu nieco inne barwy, jednak styl powinien być ten sam. A co jeśli dopiero aranżujemy całe mieszkanie i tak naprawdę czekamy na kuchnię, co w jej przypadku zdecydujemy? Otóż wówczas w zasadzie mamy pełną dowolność. Poniżej przedstawimy kilka przykładowych fasonów i dodatków, które sprawdzą się w różnych stylach…
Styl klasyczny – tu oczywiście na ścianach dominują raczej beże i brązy, a szafki mogą być z drewna albo mieć barwę kremowej bieli. Ciekawą dekoracją będą szafki z grubym szkłem w koła, jak to dawniej bywało w szafkach.
Styl industrialny – tu kuchnia w bloku może mieć motyw cegły na ścianie, nieco ciemniejsze meble i lampę z dodatkiem ciemnego metalu.
Styl skandynawski – na ścianach powinna dominować biel albo chłodny błękit, zaś meble powinny być wykonane z jasnego, naturalnego drewna.
Krok trzeci – ważne tricki w aranżacji kuchni
Powszechnie mówi się, że ciemne barwy ścian optycznie zmniejszają pomieszczenie, a jasne powiększają. Zdecydowanie jest to prawda, jednak nie oznacza to, że jeśli mamy małą kuchnię, to koniecznie musimy zastosować jasną barwę. Można patrzeć na ciemniejsze, tylko wtedy trzeba pamiętać, że warto dodać jakieś przytulne akcenty, rozświetlające lampki czy przejrzyste firanki lub jasne meble, żeby nie zaciemniać dodatkowo pomieszczenia.
Dodatkowo kuchnia w bloku może mieć okno na różne strony świata albo też będzie to kuchnia na parterze i za oknem będzie drzewo. To również trzeba wziąć pod uwagę podczas aranżacji, aby np. nie pomalować na jaskrawą barwę kuchni, która ma bardzo mocne, południowe światło!
Czasem warto również pomyśleć nad rozbiciem jednej ściany – jeśli jest to możliwe – i połączeniem kuchni z salonem.