Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Agregaty do tynkowania maszynowego – zalety, przeznaczenie, ceny

Agregaty do tynkowania maszynowego – zalety, przeznaczenie, ceny

Agregaty tynkarskie są dzisiaj wybierane przez wiele firm, którym zależy na przyspieszeniu prac tynkarskich. Jakie są główne zalety agregatów? Kiedy stosowane są one najczęściej? Jakie są ceny profesjonalnych agregatów do tynkowania?

Jak działają agregaty tynkarskie do tynków maszynowych?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie są przeznaczone do przygotowywania tynków maszynowych. Tynki te są różnymi typami tynków, które łączy to, że nakładane są one za pomocą maszyn – agregatów.

Agregat tynkarski jest urządzeniem wyposażonym w komorę na materiał do przygotowywania masy, a także w pompę i wąż tłoczący, który transportuje gotową masę do lancy, którą nakładana jest ona na powierzchnie.

Dobry producent agregatów tynkarskich może zapewnić niezawodne działanie swoich agregatów nawet w przypadku dużego obciążenia pracą, dlatego też przy wyborze właściwego sprzętu trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego jakość wykonania.

Dodatkowo agregaty tynkarskie mogą działać z innym sprzętem, na przykład jak silomaty. Za ich pomocą można wtedy łatwo dostarczać potrzebny materiał bezpośrednio do agregatu z silosu.

Agregaty tynkarskie – do jakich materiałów stosowane są najczęściej?

Za pomocą agregatów można wytwarzać różnego typu masy z suchych materiałów wymagających wmieszania z wodą. Również wybrane modele mogą działać z gotowymi już masami.

Najczęściej agregaty tynkarskie kojarzone są z tynkowaniem i to ich podstawowe zastosowanie. Są one używane do tynkowania we wnętrzach i na zewnątrz. Mogą one wtedy służyć do materiałów jak:

  • Tynki cementowe,
  • Tynki wapienne,
  • Tynki gipsowe,
  • Tynki akrylowe,
  • Tynki tłumiące,
  • Tynki dekoracyjne,
  • Tynki ogniochronne.

Dodatkowo agregaty tynkarskie mogą być używane z innymi rodzajami materiałów stosowanymi na placach budowy oraz podczas prac wykończeniowych. Są to między innymi:

  1. Zaprawy murarskie,
  2. Zaprawy szczelinowe,
  3. Zaprawy klejowe,
  4. Zaprawy zbrojeniowe,
  5. Masy bitumiczne,
  6. Wylewki maszynowe anhydrytowe,
  7. Gładzie wapienne.

Warto zwrócić więc uwagę na to, do jakich materiałów producent agregatów tynkarskich przeznaczył swój sprzęt. Można wtedy dobrać go odpowiednie zależnie od przeznaczenia.

Jakie są zalety tynkowania maszynowego?

Tynkowanie maszynowe jest obecnie stosowane bardzo często i na tego typu prace decyduje się wiele osób. 

Są one najczęściej stosowane podczas szeroko zakrojonych inwestycji, na przykład komercyjnych, przemysłowych, użyteczności publicznej. Również stosowane są w budownictwie mieszkalnym oraz podczas tynkowania w domach jednorodzinnych.

Do głównych zalet tynkowania maszynowego zaliczane są:

  • Przyspieszenie prac – mogą one odbywać się kilkukrotnie szybciej w porównaniu do tynkowania ręcznego,
  • Wyższa jakość mas – są one dokładnie mieszane i dzięki temu wyróżniają się optymalną jakością,
  • Równe nakładanie mas na podłoże – agregat tynkarski powoduje, że masy są równomierne, trwałe, wytrzymałe,
  • Rozległe zastosowanie – jak wspomniano wcześniej, producent agregatów tynkarskich może dostarczyć sprzęt do nakładania różnych typów mas.

Ile kosztują agregaty do tynkowania maszynowego?

Koszty związane z zakupieniem agregatu tynkarskiego nie są wysokie, chociaż ostateczne ceny zależne są głównie od wybranego typu urządzenia.

Zwykle ceny rozpoczynają się od około 20-25 tysięcy złotych, natomiast bardziej zaawansowane, wydajniejsze modele mogą kosztować nawet ponad 40 tysięcy złotych.

Obecnie wielu producentów agregatów tynkarskich i sklepów z tego typu wyposażeniem umożliwia również skorzystanie z leasingu sprzętu. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą pozyskać go łatwiej.