Czy można poszaleć urządzając łazienkę? Nie bardzo. W każdej łazience musi być standardowy sprzęt. Z niczego nie można zrezygnować. Łazienka bez sedesu? To się nie uda. W związku z tym projekty nowoczesnych łazienek są dość nudne… a przynajmniej były takie, aż do momentu kiedy postawiono na umywalki nablatowe.
Elegancja i luksus
Umywalka nablatowa może być uznawana za symbol luksusu w nowoczesnym mieszkaniu. Nie wynika to wprawdzie z jej ceny, a bardziej z tego, że wciąż jest innowacją. Spotyka się je rzadko pomimo tego, że są równie praktyczne w użytkowaniu jak tradycyjne umywalki. Po prostu nie zdobyły jeszcze tak dużego zaufania społeczeństwa by stały się numerem jeden. Jednak wszystko jest na dobrej drodze, by tę sytuację zmienić.
Różne kształty, ta sama idea
Umywalki nablatowe mogą mieć różne kształty. Mogą na pierwszy rzut oka nie różnić się od zwykłych umywalek. Są wtedy wykonane z konglomeratu lub porcelany. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są dość wysokie. Są też umywalki w kształcie misy. Są one wykonane ze szkła, kamienia, ceramiki lub rzadziej z metalu. Misy te przypominają trochę starożytne łaźnie. Niezależnie jednak od kształtu, wszystkie te umywalki łączy sposób montażu, czyli na blacie. Oznacza to, że można stawiać je na powierzchni blatów szafek i szuflad łazienkowych.
Inny montaż
Pamiętajmy, że jeśli umywalka jest nablatowa, to koniecznie trzeba też kupić do niej blat. Tradycyjne umywalki wpuszczane są w mebel, więc nie potrzebna jest jego górna powierzchnia. Jednak jeśli umywalka ma zupełnie inny rozmiar niż szafka, to konieczny jest blat. Warto wybierać materiały odporne na działanie wilgoci. Dobrze sprawdzi się metal i kamień. Niestety, drewno może z czasem odkształcać się na skutek działania wody. Jeśli zaś chodzi o tanie płyty wiórowe w okleinie, to zazwyczaj po kilku miesiącach użytkowania pęcznieją i nie wyglądają zbyt dobrze. Niezwykle ważne jest też zabezpieczenie krawędzi blatu na styku z umywalką. To najbardziej newralgiczny punkt, w którym mogą pojawiać się wykwity wilgoci. Wystarczy tylko drobna nieszczelność, by zniszczyć blat. Z tego powodu trzeba pamiętać o dodatkowej warstwie silikonu lub akrylu w dobranym kolorze.
Nie dla każdego
Umywalki nablatowe pasują do wielu rodzajów wnętrz. Zarówno tych nowoczesnych jak i klasycznych. Umywalka w kształcie szklanej misy będzie prezentowała się zawsze dobrze, bo po prostu jest piękna i niezwykła równocześnie. Dlatego można ją postawić w nowoczesnej i minimalistycznej łazience lub w pełnym przepychu barokowym wnętrzu. Będzie dobrze uzupełniać się ze współczesną wanną oraz z taką na lwich łapach. Trzeba jednak wiedzieć, że są osoby, które nie przekonuje konwencja odejścia od ceramiki w wyposażeniu łazienki. Zwłaszcza metal może przypominać zakład karny, czy szpital. Nie jest to dobre skojarzenie. W aranżacji wnętrza można je zniwelować przez dobranie właściwych dodatków. Pluszowe ręczniki i włochaty dywanik na pewno ocieplą projekt i sprawią, że stanie się bardziej przytulny.