Może się wydawać, że kinkiety wyszły już z mody. To powiew przeszłości, który w nowoczesnych projektach po prostu nie może znaleźć dla siebie miejsca. Nic bardziej mylnego! Piękne i dobrze dobrane kinkiety mogą być doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Przy okazji też mogą pełnić ważne funkcje użytkowe. Jak je wykorzystywać? Na co zwracać uwagę?
Światło punktowe
Kinkiety dają światło punktowe. Mocuje się je na bocznej ścianie, a ich głównym zadaniem jest kierowanie światła na dany, konkretny punkt. Oznacza to, że można wykorzystywać je do prezentowania dzieł sztuki lub innych ozdobnych elementów wnętrza. Światło rzucone zza rzeźby czy figury pozwala na lepsze wydobycie konturów, a całość wygląda bardziej dostojnie. Dodatkowe oświetlenie przyda się także przy obrazach. Pozwoli ono na wydobycie prawdziwych barw użytych przez autora.
Bardzo praktyczne
Kinkiet można też zamontować nad miejscem przeznaczonym na lekturę. Świetnie sprawdzi się nad fotelem, w którym lubisz siadać z książką lub komputerem. Dodatkowe źródło światła pozwoli Ci oszczędzić wzrok. Kinkiet może też przydać się nad biurkiem czy stołem do pracy. Jest on ciekawą alternatywą dla lampki stojącej.
W łazience
Nikogo nie trzeba przekonywać, że kinkiet jest niezbędny w każdej łazience lub przy toaletce. Ważne jest, by znajdował się w pobliżu lustra. Będzie on sporym ułatwieniem przy dbaniu o higienę. Dodatkowa żarówka ułatwi nakładanie makijażu oraz zmywanie go. Pomoże też przy układaniu fryzury. Do łazienki warto wybierać kinkiety, których obudowa zabezpiecza je przed wnikaniem wilgoci.
Na korytarzach
Kinkiety są bardzo często montowane na korytarzach i w klatkach schodowych. Są one bardzo logicznym wyborem, bo pozwalają na lepsze oświetlenie podłogi i stopni niż zwykła lampa sufitowa. Dzięki temu nie trzeba myśleć o żadnym dodatkowym oświetleniu. Pamiętajmy, że korytarze i schody to dość newralgiczne punkty każdego budynku. Łatwo w nich o upadek lub poślizgnięcie. Doskonała widoczność jest, więc obowiązkowa.
Komplet? Nie, dziękuję
Przy wyborze kinkietów nie warto upierać się przy lampach z jednej linii. Niektórzy projektanci lub sprzedawcy polecają wybieranie produktów z jednej serii. Takiej samej lampy sufitowej, stojącej oraz kinkietu. W niektórych wypadkach prezentuje się to na prawdę dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesny wystrój wnętrza nie podlega sztywnym zasadom. Chodzi po prostu o to by było ładnie, a lokator czuł się dobrze we własnym mieszkaniu. Jeśli, więc masz ochotę łączyć style i kolory to nic w tym złego. Warto jednak żebyś zdecydował się na jakiś motyw przewodni, który będzie łączył wszystkie elementy wystroju. Jeśli nie chcesz wybierać przedmiotów pochodzących z jednej kolekcji, to stwórz własną kolekcję. Możesz wybrać lampy, które będą miały odcienie abażurów w odcieniu pochodzącym z tej samej palety. Możesz też zaszaleć z kolorami, ale pozostać wiernym określonym kształtom i figurom geometrycznym. Wybór należy do Ciebie, a możliwości jest na prawdę wiele.