Markizy ogrodowe to osłony przeciwsłoneczne, montowane na zewnątrz budynku (najczęściej na tarasie i balkonie). Konstrukcja takiej markizy jest dość prosta – składa się z aluminiowych elementów tworzących jej szkielet oraz poszycia. Takie przeciwsłoneczne przesłony dostępne są w kilku różnych wariantach, Na który z nich warto postawić w ogrodzie?
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze markizy?
Markiza ogrodowa zapewni oczekiwaną ochronę przed słońcem tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrana. Na co zatem należy zwrócić uwagę przed jej zakupem? Przede wszystkim wybierając markizę, najważniejszy jest jej rozmiar dopasowany względem miejsca, w którym zostanie zamontowana. Ze względów estetycznych i praktycznych należy mieć na uwadzę szerokość konstrukcji oraz jej długość. Markiza ogrodowa może być również wykonana na specjalne zamówienie, z czego chętnie korzystają osoby monitujące tę przesłonę w miejscu o niestandardowych wymiarach. Wybierając ogrodową markizę, warto postawić na modele o regulowanych parametrach – to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala na dopasowanie przesłony do swoich indywidualnych potrzeb.
Jakie są rodzaje markiz ogrodowych?
Mając na uwadzę sposób montażu, markizy do ogrodu można podzielić w sposób następujący:
-
markizy bez kasety – taka markiza ogrodowa nie posiada ochrony, w której można chowa poszycie w czasie niesprzyjającej pogody. To najtańsze i najprostsze rozwiązanie, które nie jest jednak najtrwalsze. Wymaga też nieco pracy, ponieważ daszek trzeba montować na sezon, a potem po jego zakończeniu, aby nie został zniszczony, musi zostać w całości zdemontowany;
-
markizy z półkasetą – to wysokiej jakości rozwiązanie w rozsądnej cenie. W tym przypadku markiza ogrodowa, a właściwie jej poszycie chowana jest pod niewielkim, aluminiowym daszkiem, gdzie jest zabezpieczona przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych;
-
markizy z kasetą – to najdroższe o najbardziej zaawansowane pod względem zastosowanych technologii modele. Po zwinięciu markiza chowa się całkowicie (poszycie wraz z ramionami). W zależności od modelu zwijanie może następować automatycznie lub manualnie.
Niezależnie od tego, jaka markiza ogrodowa zostanie zamontowana na tarasie, nigdy nie należy jej zwijać, gdy nie jest całkowicie sucha. Wilgotna zwinięta markiza może nie tylko pokryć się pleśnią. Może również dojść do uszkodzenia poszycia, przez co markiza ogrodowa przestanie być użyteczna. Markiz nie należy również składać w czasie silnych wiatrów, aby nie doszło do zniszczenia konstrukcji.
Materiał zewnętrzny