Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Izolacja poddasza krok po kroku

Izolacja poddasza krok po kroku

Poddasze stanowi często strefę niczyją w wielu domach. Tymczasem warto to zmienić. Raz, że jest to bardzo wiele przestrzeni mieszkalnej zupełnie niewykorzystanej, a dwa – takie puste poddasze oziębia cały dom. Jednak w obydwu przypadkach, jeśli chcemy albo wykorzystać poddasze jako część domu, albo po prostu ocieplić dom, pierwszym krokiem będzie właściwa izolacja poddasza.

Izolacja poddasza krok po kroku

Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja poddasza. Warto jednak jeszcze dodać, że jest to tylko ogólny zarys, a nie dokładna instrukcja, na którą brakuje tu miejsca. Oczywiście w różnych domach schemat ten będzie się delikatnie różnił, ponieważ nie wszędzie będzie konieczne wykonanie absolutnie wszystkich kroków. Jednak zasadniczo…

Krok 1 – sprawdzenie stanu dachu

Na początek trzeba uważnie sprawdzić, czy nie ma owadów, pęknięć itp.

Krok 2 – Odpowiednia wentylacja

Pamiętajmy o tym, że izolacja nie wyklucza wcale wentylacji – wręcz przeciwnie nawet. Ocieplenie dachu jak najbardziej wymaga sprawnej wentylacji.

Krok 3 – folia paroprzepuszczalna

Pierwszym krokiem de facto już stricte montażowym będzie założenie warstwy folii paroprzepuszczalnej. Co istotne – ważniejszy jest tutaj je wysoki współczynnik paroprzepuszczalności niż wytrzymałości.

Krok 4 – Mocowanie uchwytów do profili

Krok 5- pierwsza warstwa wełny

Najlepiej sprawdza się w tym przypadku wełna szklana. Jej grubość powinna wynosić tyle, ile grubość krokwi pomniejszona o odstęp wentylacyjny, który zazwyczaj wynosi koło 4 cm. Co istotne dla przyszłego zachowania ciepła – pas wełny powinien być delikatnie szerszy niż rozstaw krokwi.

Krok 6 – druga warstwa wełny

Co istotne – układana jest ona prostopadle do krokwi.

Krok 7 – instalacje

Następnie warto zauważyć, że jest to ostatni moment, aby dokładnie ocenić stan instalacji, sprawdzić, czy wszystko jest w porządku itp.

Krok 8 – warstwa folii paroszczelnej

Następnym krokiem jest warstwa folii, ale tym razem paroszczelnej

Krok 9 – Montaż płyt g-k i szpachlowanie

Na koniec, aby już ładnie móc aranżować poddasze, należy jeszcze dowiercić płyty g- k i je zaszpachlować.

Izolacja poddasza samemu czy z ekipą?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba koniecznie zatrudniać ekipę do wykonania izolacji poddasza, czy też można się samemu tego podjąć. To wszystko oczywiście zależy od tego, czy czujemy się na siłach. Powyższy schemat nie jest skomplikowany, jednak trzeba jeszcze wiele doczytać o poszczególnych rodzajach uchwytów, sposobie montażu itp.

Błędy podczas izolacji poddasza

Czasem jednak słyszy się, że ktoś zupełnie nie oszczędzał na materiałach, a jednak ciągle coś jest nieszczelne. Jakie mogą być tego przyczyny? Przede wszystkim właśnie za krótka warstwa wełny, niestaranne jej docięcie. Ponadto często spotyka się wciskanie wełny na siłę – to znacznie osłabia jej zdolności termoizolacji. Co więcej – nie ma nieraz połączenia izolacji ścian oraz dachu. Czasem także spotyka się nieuszczelnienie styków między płytami, co również powoduje przenikanie chłodu.