Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Jakie obrazy sprawdzą się w domu w stylu „dworku”?

Jakie obrazy sprawdzą się w domu w stylu „dworku”?

Kiedy mieszkamy w tradycyjnym domu, lubimy otaczać się pięknymi starymi meblami, pragnąc by w naszym azylu panował klimat rodem ze szlacheckiego dworku. Nieodzownym elementem takiej rezydencji są dzieła sztuki, a w szczególności wiszące na ścianach obrazy – reprodukcje znanych dzieł sztuki. 

Pejzaże w sielskim domu

Malarstwo pięknie prezentuje się na ścianach sielskich domów. Symbiozę pomiędzy rozwiązaniami architektonicznymi rodem ze szlacheckiego dworu a dziełami sztuki stanowią pejzaże. Piękno przyrody, pochodzące spod pędzla najwybitniejszych artystów doskonale komponuje ze szlachetnymi dębowymi meblami czy atłasowymi zasłonami.  

Świetnym wyborem będą dzieła impresjonistów, jak choćby kultowy „Wschód słońca” Cloude Moneta czy „Nad wodą”- Pierre Auguste Renoira. Doskonałe reprodukcje znanych dzieł sztuki, będących wybitnymi pracami francuskich malarzy epoki impresjonizmu i postimpresjonizmu są dostępne tutaj: https://tulup.pl/obrazy-canvas/reprodukcje. 

Nie tylko pejzaże – impresjonizm i postimpresjonizm raz jeszcze

Mówiąc o malarstwie tych epok, nie sposób pominąć także obrazów szalonego Vincenta van Gogha. Reprodukcje znanych dzieł sztuki jego autorstwa – „Gwiaździstej nocy”, „Kwitnącego migdałowca” czy „Dwóch ściętych słoneczników” uczynią mieszkańców „dworku” prawdziwymi koneserami dobrego stylu wnętrzarskiego. 

Do tradycyjnych domów, kojarzonych z wysoką kulturą osobistą mieszkańców i ich szlachetnymi rozrywkami z pewnością pasować będą także reprodukcje znanych dzieł sztuki Edgara Degasa, z „Lekcją tańca” czy „Próbą baletową na scenie”. 

Pierre Auguste Renoir to kolejny wybitny malarz, którego reprodukcje ozdobią nasze domy. Wspaniałe dzieło „Nad wodą” przywodzi na myśl czasy, gdy pięknie ubrani ludzie w dni świąteczne wybierali się na przechadzki do uroczych miejsc, na przykład nad wodę. 

Impresjoniści i postimpresjoniści malowali obrazy lekkie, łatwe i przyjemne. Ich odbiór także i dziś jest bardzo pozytywny i budzi dobre emocje, a takich potrzebujemy w naszych domach jak najwięcej. 

Sztuka sakralna

W staropolskich domach na ścianach wieszano obrazy sakralne. Osoby wierzące także i dziś nie wyobrażają sobie, aby w ich salonie zabrakło reprodukcji słynnej „Ostatniej wieczerzy” albo innego namalowanego na płótnie przedstawienia Chrystusa. 

Obrazy o tematyce religijnej w wielu tradycyjnych domach są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu zawsze znajdują się na honorowych miejscach. 

„Dziewczyna z perłą” i inne klasyki malarstwa

W domu w stylu „dworku” pięknie prezentować się będą także reprodukcje znanych dzieł sztuki z epoki renesansu czy baroku. Niesamowite wrażenie sprawi na przykład zawieszenie na ścianie obrazu włoskiego malarza Sandro Botticellego – „Narodziny Wenus”. 

Intrygującym obrazem, który także doskonale wzbogaci wnętrza klasycznych domów będzie „Dziewczyna z perłą”, holenderskiego malarza Johannesa Vermeera. Tajemnicza niewiasta o intrygującym spojrzeniu pięknie wkomponuje się do sypialnianych czy korytarzowych przestrzeni.