W każdym domu coś się psuje. To normalne, że sprzęty elektryczne od czasu do czasu wymagają naprawy. Tak samo jest z obwodami elektrycznymi w budynku. Czasem nie obędzie się bez naprawy elektrycznej. Kto powinien się nimi zajmować? Czy są trudne?
Najlepiej – specjalista
Naprawy elektryczne w domu mogą mieć różną naturę. Niektóre z nich są banalne, a inne wymagają specjalistycznego przeszkolenia. Dobrze, by wszystkie je wykonywał wykwalifikowany elektryk. Powinien on też posiadać niezbędne pozwolenia. Dobry elektryk bez trudu założy gniazdko, poprawi przewody, czy też wymieni korki. Warto jednak pamiętać, że nie powinien on wykonywać czynności, które wymagałyby zrywania plomb z licznika pomiaru poboru energii elektrycznej. Ingerowanie w niego jest niedopuszczalne i może zostać uznane za próbę nielegalnego obejścia. Korzystanie z usług fachowców oznacza też spore wydatki. Warto jednak je ponieść po to, by naprawa została wykonana rzetelnie i była skuteczna, a awaria się nie powtórzyła.
Ważna sprawa
Napraw elektrycznych nie powinno się bagatelizować. Z prądem nie ma żartów. Łatwo jest sobie wyobrazić, że ktoś przez przypadek może zostać porażony. Jest to realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W razie wystąpienia awarii, warto jak najszybciej zadbać o jej usunięcie. Korzystanie z wadliwego gniazdka może też skończyć się wybiciem korków lub spaleniem podłączonego sprzętu. Oznacza to konkretne straty finansowe.
Wygoda
Naprawy elektryczne w domu mogą też stać się dość uciążliwe. Mogą przeszkadzać w prowadzeniu codziennego życia. Nie zmienia to faktu, że popsute lampy, czy nie działające gniazdka również mogą być uciążliwe. Jeśli popsuje się jedyne źródło światła na korytarzu to korzystanie z niego będzie trudniejsze i potencjalnie niebezpieczne. Regularna konserwacja i naprawy pozwalają na utrzymanie obwodów elektrycznych w dobrym stanie i zmniejszenie ryzyka wystąpienia usterki.
Nie tylko w razie awarii
Niektóre naprawy elektryczne są planowane z wyprzedzeniem. Nie zawsze są one skutkiem nagłej awarii. Można zaliczyć do nich przesuwanie włączników światła, czy gniazdek lub zakładanie całkiem nowych. Rzadko, kto decyduje się na to by poprawiać instalację samodzielnie. Jest to spora odpowiedzialność oraz spore ryzyko błędu. Warto, więc polegać na doświadczeniu fachowców. Tym bardziej, że powinni oni wziąć pod uwagę również równomierne obciążenie poszczególnych obwodów. Jest to zadanie, które może przerosnąć zdolności amatora. Ważny jest, więc także dostęp do rozdzielnicy. Pozwoli to na kontrolowane wyłączenia i włączenia prądu.
Dobra praktyka
Jeśli przy naprawie elektrycznej planujesz ingerencję w rozdzielnicę to poproś fachowca również o podpisanie poszczególnych korków. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, który jest odpowiedzialny za dane źródła prądu. Pozwoli Ci to na lepszą kontrolę nad nimi. Przykładowo, będziesz mógł wyłączyć dopływ prądu do gniazd znajdujących się na zewnątrz budynku. Możesz go włączać tylko wtedy, gdy faktycznie zaistnieje taka potrzeba.