Sezon grzewczy jest bezwzględny dla naszych portfeli. To czas, w którym wydajemy krocie na ogrzewanie. Niestety, ale każdy sposób jest dość drogi i nieprzyjazny dla środowiska. W związku z tym niezwykle ważne jest by jak najwięcej ciepła zatrzymywać wewnątrz domu. Oznacza to ograniczenie strat ciepła, a tym samym mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Jednym z podstawowych sposobów na dokonanie tego jest ocieplanie fundamentów styropianem. Jak to robić? Na co uważać?
Punkt zapalny
Ocieplanie fundamentów jest sprawą kluczową. Bez właściwej termoizolacji będzie on przenosił zimno i wilgoć do wnętrza domu. W związku z tym warstwę styropianu kładzie się już na etapie budowania fundamentów. W przypadku starszych budynków trzeba odkopać fundamenty oraz usunąć wcześniejszą izolację. Najczęściej jest to pianka zamkniętokomórkowa. Obecnie nie używa się jej, a stawia na styropian i styrodur. Styropian jest oczywiście najtańszym rozwiązaniem, ale równocześnie ma zadowalające parametry termoizolacyjne. W przypadku ponownego ocieplania fundamentów starszych budynków trzeba się liczyć z tym, że konieczna okaże się zmiana wyglądu całej elewacji budynku. Nie da rady ocieplić na nowo i otynkować wyłącznie fundamentów.
Ważna inwestycja
Jak już wspomniano, ocieplenie fundamentów styropianem w przypadku budynków, które już zostały postawione może okazać się dość trudne i kosztowne. Jest to jednak inwestycja, która się zwraca. Budynek lepiej utrzymuje ciepło, więc rachunki za ogrzewanie są niższe. Nie można też zapominać o tym, że zostawia on mniejszy ślad na środowisku naturalnym. Mniejsze ogrzewanie to mniej spalonego paliwa i mniejsza emisja spalin i pyłów do atmosfery. Wiele gmin prowadzi programy dofinansowania takich inicjatyw.
Zadanie dla profesjonalistów
Ocieplanie nie jest prostym zadaniem. Najlepiej jest powierzyć je profesjonalistą. Dobrym czasem na prace związane z tym jest wiosna i lato. Ważne by ziemia nie była jeszcze zmarznięta i możliwe było odkopanie fundamentów i umieszczenie na nich warstwy ochronnego styropianu. Fachowcy pomogą też w doborze najlepszych materiałów.
Jaki styropian wybrać?
Styropianów oczywiście jest wiele. Różnią się od siebie parametrami, zastosowaniem oraz ceną. Do ocieplania fundamentów najlepiej jest wybrać szary styropian. Czasem jest on też nazywany styropianem grafitowym. Przyjęło się używać go do ocieplania ścian budynków. Jednakże, warto wiedzieć, że sprawdzi się też przy ocieplaniu fundamentów. W ich przypadku ważna jest jakość styropianu. Materiały budowlane powinny być jak najlepsze po to, by zminimalizować ryzyko ich uszkodzeń lub zużycia. Styropian grafitowy wyróżnia się tym, że ma on niewielką nasiąkliwością wody. Jest to ściśle związane z tym, że jest on produkowany z hydrofobowych surowców. Płyty tego styropianu są przeznaczone do zastosowania a gruncie. Co ważne, styropian ten nie powinien być narażony na działanie promieniowania UV. Oznacza to, że trzeba go przykryć warstwą ziemi po to by go zabezpieczyć. Im szybciej się to zrobi, tym lepiej.