Moda na szwedzki styl w wystroju wnętrz już przemija. Teraz nie liczy się hygge pełne skandynawskich ozdób. Pomieszczenia mają mieć postprzemysłową duszę. Czym wyróżnia się styl industrialny? Dlaczego rośnie jego popularność i coraz więcej osób stawia właśnie na niego?
Jak w starej fabryce
Styl industrialny to surowe wnętrza. Króluje w nich metal, szkło i naturalne drewno, również to z recyklingu. Deski wyrzucone przez morze albo pochodzące z rozbiórki? Będą idealne! Na ścianach często pojawia się czerwona cegła lub jej imitacja. Nie musi być doskonała. Drobne zniszczenia nadają jej tylko charakteru. Wszystkie te elementy mają tworzyć obraz pomieszczenia, które wcześniej było wykorzystywane w celach użytkowych. W ten styl doskonale wpisują się mieszkania urządzone w starych fabrykach, halach produkcyjnych lub magazynowych. Często też pozostawia się niektóre elementy oryginalnego wyposażenia i adaptuje się je do nowych, bardziej domowych zastosowań. Przykładem mogą być stołu budowane na podstawie ze starych silników od maszyn.
Dla kogo taki styl będzie odpowiedni?
Styl industrialny jest wybierany najczęściej przez osoby młode i niezależne. Nie decydują się na niego rodziny. Oczywiście nie jest to sztywna zasada. Po prostu w niektórych projektach nie wszystkie elementy będą bezpieczne dla najmłodszych. Przykładowo – ażurowe, metalowe schody, które często są elementem wyposażenia fabryk mogą okazać się nieprzyjazne dla najmłodszych lub zwierząt. Jeśli jednak na etapie projektu uwzględni się ich specjalne potrzeby można wyszukać rozwiązania, które będą kompromisem. Pozwoli to na połączenie stylu industrialnego z rodzinną atmosferą.
A co z dodatkami?
Surowe wnętrza mogą wydawać się dość zimne i nieprzytulne, więc ważne jest dopasowanie odpowiednich dodatków. W tym stylu możemy spodziewać się ozdób wykonanych z naturalnych materiałów – lnu czy konopi. Pasować będą też tkane dywaniki z juty. W niektórych projektach dominują rośliny. Co ważne, muszą to być żywe rośliny. Żadna sztuczność nie wchodzi w grę. Czasami mogą nawet tworzyć mini dżunglę oplatającą stalowe elementy. Dzięki temu pomieszczenia stają się bardziej przyjazne dla użytkowników.
Skąd ta popularność?
Styl industrialny ma wielu zwolenników dlatego, że jest nowoczesny. Pozwala na zapomnienie o codziennym pędzie i zrelaksowanie się w domowej, niezbyt obciążającej atmosferze. Jedną z zalet stylu industrialnego jest to, że wpisuje się on w trendy ekologiczne. Co to znaczy? Otóż, styl ten zakłada ponowne wykorzystanie tego, co już zostało kiedyś wyprodukowane. Nie generuje się, więc dodatkowych odpadów ani nie przyczynia do równie szkodliwej nadprodukcji dóbr. Dzięki temu styl ten wpisuje się w filozofię zero waste. To wyjątkowe podejście do życia ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Równocześnie pozwala też na zagospodarowanie tych części miasta, które zostały już opuszczone przez przemysł. Mieszkania w stylu industrialnym bardzo często powstają w miejscach, które przez lata stały puste.